


Bk1120 Beckhoff Power Supply
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff
In Stock
Product Specifications
| Installation Type | DIN Rail Mountable |
| Usage & Applications | Industrial automation, Bus Coupler and Bus Terminal systems |
| Output | DC Supply to Bus Terminals |
| IP Rating | IP20 |
| Current | max. 500 mA (by Bus Coupler), max. 10 A (field supply, max. 16 A with parallel supply) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Features | Integrated EtherCAT or Ethernet TCP/IP, LED indicators, Compact design |
| Display | LED status indicators |
| Phase | Single Phase |
| Connectivity Type | Ethernet (for Bus Communication) |
| Product Type | Bus Coupler Power Supply |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Input | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Application | Power supply for Beckhoff Bus Terminal systems |
| Supply Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Dimension (L*W*H) | 64 mm x 100 mm x 71 mm |
| Weight | approx. 200 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
beckhoff plc in Bhavnagar
Report incorrect details






















