
El1018 Beckhoff Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff Module
In Stock
Product Specifications
| Working Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Noise Level | Low |
| Connector Type | Spring-loaded terminals |
| Current Range | <2.4 mA per channel |
| Application | I/O data acquisition, automation, and control systems |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Features | 8-channel digital input, compact design, TwinSAFE logic-capable, status LEDs |
| Cooling Method | Passive, natural cooling |
| Phase | Other, Single phase system compatible |
| Rated Current | 2.4 mA/channel (typical switch level) |
| Power Supply | 24 V DC supply via terminal contacts |
| Product Type | Digital Input Terminal Module |
| Output Power | N/A (Input module) |
| Output Frequency | N/A (input module) |
| Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Voltage Protection | Reverse polarity protection integrated |
| Material | Industrial-grade plastic and electronic components |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 60 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details







































