
Beckhoff Module Kl4002
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff Module
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Analog (0-10V), Other |
| Cooling Method | Passive cooling |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Output Current | <10mA per channel |
| Current Range | Up to 10mA |
| Power Supply | 24V DC |
| Connector Type | Spring terminal |
| Features | Compact design DIN rail mounting two-channel analog output module |
| Rated Current | 10mA per channel |
| Noise Level | Low noise operation |
| Application | Automation and Industrial Control |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Phase | Other, Single-phase |
| Product Type | IO Module |
| Input Voltage | 24V DC |
| Voltage Protection | Integrated protection |
| Material | Plastic housing |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 60g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details


































