
Beckhoff Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff Module
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | via power contacts (from Bus Terminal system) |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Output Type | Other, PWM (Pulse Width Modulation), Digital output |
| Noise Level | Low (typical for solid-state switching) |
| Power Factor | >0.99 (pure resistive load) |
| Phase | Other, Single phase system integration |
| Working Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Application | Automation, Motor and valve control, Industrial equipment |
| Output Current | Max. 2.5 A |
| Rated Power | 60 W |
| Rated Current | 2.5 A |
| Connector Type | Spring-cage connection |
| Current Range | 0 - 2.5 A |
| Cooling Method | Passive, natural convection |
| Features | Integrated diagnostics, short-circuit and overload protection, adjustable PWM frequency |
| Product Type | Digital Output Terminal |
| Output Power | 24 V DC, 2.5 A |
| Output Frequency | Up to 16 kHz PWM frequency |
| Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Voltage Protection | Short-circuit and overload protected |
| Efficiency | High (typical for Beckhoff automation modules) |
| Material | Industrial grade plastic housing |
| Line Regulation | < 0.2% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 60 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details


































