
Kl2012 Beckhoff Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beckhoff Module
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | Supplied via power contacts |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Rated Current | 0.5 A (per channel) |
| Output Type | Other, 2 x digital outputs |
| Noise Level | Silent operation |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Application | Automation, PLC systems, industrial control |
| Features | Module diagnostics, LED indicators, reverse polarity protection |
| Connector Type | Push-in (spring force) terminal connection |
| Current Range | 0 to 0.5 A |
| Cooling Method | Natural convection/air cooling |
| Output Current | 0.5 A per channel |
| Phase | Other, Single-phase |
| Product Type | Digital Output Terminal Module |
| Input Voltage | 24 V DC (-15% / +20%) |
| Voltage Protection | Short-circuit/overload protected |
| Material | Industrial-grade plastic |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC |
| Weight | Approx. 50 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb servo drive in Bhavnagar
Report incorrect details


































