
Beckhoff El1502 - Compact And Durable Io Module | Cost-effective, Easy Install, High Performance, Versatile Design, Low Maintenance
Price: 3000.00 INR / Piece
(3000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
3
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact, Easy install, Durable, Reliable, Versatile, Cost-effective, Modular design, High performance, Low maintenance |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | High Signal Integrity |
| Insulation Material | Plastic (Polycarbonate/ABS Blend) |
| Feature | 2-channel digital input, 24 V DC |
| Humidity % | 95% RH, Non-condensing |
| Connector Type | Push-in Terminal |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Smooth/Matte |
| Overheating Protection | Other, Integrated by design |
| Color | Light Grey |
| Mounting Type | DIN Rail Mountable |
| Product Type | Digital Input Terminal |
| Application | Industrial Automation, I/O System Integration |
| Protection Level | Other, Short-circuit and Overvoltage Protection |
| Frequency (MHz) | DC Coupled, Not Applicable |
| Rated Voltage | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Energy Consumption | Approx. 0.5 W |
| Output Type | Digital Input |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 12 mm x 70 mm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Size | Standard Beckhoff Terminal Size |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Push-in (Spring-loaded) Terminal |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Plastic Housing, Electronic Components |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Others, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL1502 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Product Unit | 3 Piece/Pieces |
| Mop | 3 |
| Price | 3000.00 INR (Approx.) |
| Color | Light Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 3 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 3 |
| Minimum Order Quantity | 3 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc automation control panel in Bhavnagar
Report incorrect details


































