


Blue Bearing Assembly Machine
Price: 15000 USD / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Piece
Brand Name :
Cixihoto
In Stock
Product Specifications
| Cage Material | Steel, Nylon, or Brass |
| Load Capacity | Up to 5 Tons (5,000 kg/hr assembly rate) |
| Outer Diameter | 30 mm to 200 mm (depending on model) |
| Lubrication Type | Other, Grease or Oil compatible |
| Precision Rating | ISO P0 - P5 |
| Inner Diameter | 10 mm to 120 mm (depending on customization) |
| Structure | Rigid, Modular |
| Thickness | Machine footprint approx. 850 mm |
| Seals Type | Open, ZZ (Metal Shielded), 2RS (Rubber Sealed) |
| Retainer | Nylon or Brass (based on requirement) |
| Number Of Rows | Single or Double (as required) |
| Usage | Industrial |
| Material | Other, Mild Steel |
| Use | Automated assembly of bearing units in manufacturing applications |
| Bearing Type | Other, Deep Groove Ball Bearing Assemblies |
| Product Type | Bearing Assembly Machine |
| Bore Size | 10 mm to 120 mm (customized) |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Blue |
| FOB Port | Ningbo or Shanghai port |
| Delivery Time | 3 Days |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | Tube packaging or small single color box |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Africa, Asia, Eastern Europe, South America, Australia, Central America, Middle East, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | We have certificates of ISO9001-2008, ISO 14001-2004, OHSAS 18001-2007. |
Company Details
We are professional manufacturer of BEARING in China.We have exported our products to many countries such as Russia,Italy,Brazil India,Korea and Australia and so on.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
600
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ningbo, Zhejiang
Exp. M.
Mrs Louise Wong
Members since
12 Years
Address
No. 446, Xinxing 2 Rd, Hightech Industrial Area, CIXI, Ningbo, Zhejiang, 315303, China
bearing assembly machine in Ningbo
Report incorrect details


































