
Beams For Construction
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Length | 6-12m |
| Depth | 100-500mm |
| Width | 150-300mm |
| Weight | 100-1000kg |
| Finish | Black |
| Usage | Structural support in buildings and bridges |
| Standards | IS |
| Yield Strength | 250 MPa |
| Features | High Strength, Durable, Reliable, Cost-Effective, Versatile |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 2-7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Safe packaged delivered in time. |
| Main Domestic Market | Chhattisgarh |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRESTIGE METALLICS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Building & Construction Material & Supplies in bulk from PRESTIGE METALLICS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
GST NO
22AANCS1382B2ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 22AANCS1382B2ZN
Raipur, Chhattisgarh
Director
Mr. Vishal Gupta
Address
Heerapur, Ring Road No. 2, Near Loha Bazar, Raipur, Chhattisgarh, 492001, India
i beam in Raipur
Report incorrect details









































