
Beams
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Length Range | 5-12m |
| Depth Range | 100-500mm |
| Flange Width Range | 100-300mm |
| Yield Strength | 250 MPa |
| Usage | Structural support in buildings and bridges |
| Surface Treatment | Painted |
| Features | High Strength, Weather Resistant, Durable Design, Industrial Use, Building Support |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rimjhim Ispat Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from Rimjhim Ispat Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAACR6582K1ZV
Certification
ISO : 9001 & 14001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAACR6582K1ZV
Kanpur, Uttar Pradesh
Head of Export & Domestic
R.n.singh
Address
No. 123/355, Fazal Ganj, Industrial Area, Near Railway Station, Kanpur, Uttar Pradesh, 208012, India
i beam in Kanpur
Report incorrect details

































