
Automatic Two Head Liquid Filling Machine
Price: 260000.00 INR / Bottle
(260000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Other, Silver (Stainless Steel Finish) |
| Product Type | Automatic Two Head Liquid Filling Machine |
| Material | SS 304 / SS 316 |
| Application | Other, Bottled liquid filling for Pharmaceutical, Food, Chemical, Cosmetics |
| Packaging Material | Other, PET, Glass, Plastic Bottles |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Based Control System |
| Drive Type | Other, Electric Motor |
| Voltage | 220 V / 50 Hz Single Phase or 415 V / 50 Hz Three Phase |
| Weight (kg) | Approx. 250 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 900 mm x 1500 mm |
| Capacity | 10 ml to 1000 ml per cycle (customizable) |
| Feature | Other, Stainless Steel Construction, Drip Free Nozzles, Height Adjustable Conveyor |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | STILL PACK PACKAGING MACHINES |
| Color | Other, Silver (Stainless Steel Finish) |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Price | 260000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
With years of experience, Stillpack Packaging Machines has made a name for itself as a reliable manufacturer and supplier of Masala Powder Bottle Filling Machine, Talcum Powder Filling Machine, Automatic Single Head Servo Powder Filling Machine, Agro Chemical Bottle Filling Machine, Puja Oil Bottle Filling Machine, and more. These machines are manufactured in compliance with international standards and are available in various specifications tailored to meet client requirements. Utilizing advanced technology, they are recognized for their efficient performance and low energy consumption. Additionally, our experienced team conducts a series of quality assessments bas
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BVNPG5849Q1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BVNPG5849Q1ZL
Rating
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Still Packaging Machines
Members since
3 Years
Address
Plot No. 86/B, Phase-3, Ida Cherlapally, Opp. Indian Gas Plant, R. R. Dist., Hyderabad, Telangana, 500051, India
automatic liquid filling machine in Hyderabad
Report incorrect details


































