
Automatic Transformer Control Panel
Price: 19000.00 INR / Unit
(19000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Panel Mounted Terminals |
| Protection Level | Other, High |
| Rated Insulation Voltage | 690V |
| Cover Material | Other, Powder Coated Sheet |
| Features | Overload Protection, Short Circuit Protection, Easy Installation |
| Surface Color | Other, Grey |
| Operating Voltage | 415V |
| Rated Operation Voltage | 415V AC |
| Thickness | 1.6 mm |
| Cooling System | Natural Air |
| Current Rating | 800A |
| Components | Protection Relays, ACB, MCCB, Meters |
| Base Material | Mild Steel |
| Control System | Automatic |
| Way | 3 Way |
| Protection Class | Class I |
| Rated Current | Up to 800A |
| Panel Type | Medium Voltage |
| Cabinet Material | Sheet Metal |
| Product Type | Other, Automatic Transformer Control Panel |
| Material | Other, Sheet Metal |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IS/IEC 61439-1 |
| Rated Voltage | 415V |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 800A |
| Dimension (L*W*H) | 1400x600x2000 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Ip54 |
| Display Type | Other, Analog & Digital |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | S S Electricals |
| Surface Color | Other, Grey |
| Price | 19000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S S Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Control Panel Boards from S S Electricals at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08NDLPS3746A1Z4
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08NDLPS3746A1Z4
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Sunil Sharma
Members since
1 Years
Address
No.114, Near Tapaswi Baba Ashram, Bagwara, Amer, Jaipur, Rajasthan, 303805, India
automatic control panels in Jaipur
Report incorrect details






























