
Automatic Tissue Processor - Stainless Steel, 15 Kg Weight , White Lab Equipment
Price: 75000.00 INR / Piece
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power | 40 W |
| Temperature Range | Ambient to 70AdegC |
| Properties | Corrosion resistance, Uniform heating |
| Weight | 15 Kilograms (kg) |
| Phase | Single Phase |
| Display Type | LED |
| Use | Lab Equipments |
| Frequency | 50 Hz |
| Accuracy | A+-1AdegC |
| Material | SS |
| Storage Capacity | 12 Tissue Baskets |
| Treatment Type | Tissue Fixation and Processing |
| Automation Grade | Automatic |
| Suitable For | Paraffin and Resin Processing |
| Height | 450 mm |
| Application | Histopathology, Laboratory Use |
| Function | Automatic Cycling of Reagents |
| Product Type | Automatic Tissue Processor |
| Shape | Rectangular |
| Humidity Range | Up to 85% RH |
| Color Code | white |
| Dimension (L*W*H) | 430 x 530 x 450 mm |
| Display | Digital |
| Voltage | 220 V AC |
| Power Source | Electric |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Others |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 6 Days |
| Packaging Details | Wooden Pack |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2015FDACE |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Color Code | white |
| Moq | 1 |
| Brand Name | ConXport |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AJMPT4011D1ZG
Certification
ISO 9001-2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AJMPT4011D1ZG
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Akhil Trehan
Members since
6 Years
Address
B No. 4353, Main Road, Near Geeta Gopal Temple, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
automatic tissue processor in Ambala Cantt
Report incorrect details






























