
Automatic Tissue Processor - High Precision Mechanism | Versatile Sample Handling, Enhanced Workflow Efficiency
Price: 250000.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Escolabs
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 30-40 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Storage Capacity | 12 Jars |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | Ambient to 60AdegC |
| Application | Histopathology and Tissue Processing |
| Product Type | Automatic Tissue Processor |
| Accuracy | High precision |
| Power | 250 Watts |
| Display Type | LED Display |
| Color Code | White and Black |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Laboratories and Research Facilities |
| Treatment Type | Tissue Processing |
| Height | Approximately 500 mm |
| Function | Processing tissue samples automatically |
| Shape | Rectangular |
| Use | Tissue preparation for microscopic examination |
| Properties | High efficiency automated operation |
| Voltage | 220-240V |
| Power Source | Electric |
| Display | Digital |
Company Details
Our ISO certified company, Sunil Brothers, is a competitive business entity that is constantly working hard under the vigil of Mr. Sunil Dhiman to meet the diverse equipment and many other requirements of our clients in the global. We specialize in designing and manufacturing premium grade Laboratory Instruments, Clean Room Equipment, Scientific Instruments, Hot Air Ovens, Inoculation Chambers, Tissue Culture Racks, Slide Cabinets, etc. Providing these with a guaranteed level of quality, we have become a respected manufacturer and exporter in the market. By exporting approximately 20% of our total production, we have gained a significantly huge clientele in numerous foreign markets we deal in. The goal is to constantly utilize best produ
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AIKPK0469K1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AIKPK0469K1Z0
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Sunil Dhiman
Members since
8 Years
Address
Plot No.- #4, Shanti Nagar, Kardhan, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
tissue processing unit in Ambala Cantt
Report incorrect details




















