






Automatic Tissue Processor - Stainless Steel Design | High Efficiency, User-friendly Automation, Enhanced Safety Features
Price: 1100.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Edutek
In Stock
Product Specifications
| Usage | For tissue processing in histopathology |
| Weight | 38 kg (approx) Kilograms (kg) |
| Voltage | 220-240 V AC, 50/60 Hz Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 710 x 410 x 460 mm Millimeter (mm) |
| Power | 350 W Watt (w) |
| Classification | Laboratory Equipment |
| Product Type | Automatic Tissue Processor |
| Color | White & Blue |
| Operate Method | Microprocessor Controlled, Automatic Operation |
| Application | Hospital, Research Laboratory, Pathology Laboratory |
| Capacity | 12 tissue cassettes per cycle Pcs/hr |
| Material | Mild Steel Body with Powder Coated Finish |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | carton box, export quality also available |
| Main Export Market(s) | Asia, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001, 14001 ,CE |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
tissue processor in Ambala Cantt
Report incorrect details

































