
Automatic Special Tea Bag Packing Machine - Stainless Steel, 98 Kilograms | Fire Resistant, Environment Friendly, Highly Efficient, Unique Design
Price: 118000.00 INR / Unit
(100000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
180000.00 INR / Unit
Weight :
98.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Packaging Line |
| Material | SS |
| Feature | Durable, Highly Efficient, Heavy Duty Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Weight (kg) | 98 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | South India, Central India, All India |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Weight | 98.00 Kilogram |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 45.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 45.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| Brand Name | Sree Tech Automation |
| Price Type | fixed |
| MRP | 180000.00 INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Dimensional accuracy
Fire Resistant
Unique design
Maintain and operate
Environment friendly nature
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sree Tech Automation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from Sree Tech Automation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Deena
Address
Plot No. 339, Sundara Gounder Thottam, Jaya Prakash, Sanganur Road, Ganapathi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641006, India
tea bag packing machine in Coimbatore
Report incorrect details


































