
Automatic Sliding Door - Adjustable Opening/closing Speed & Distance, Auto Close Delay, Manual Operation In Power Failure, Obstacle Safety Stop, 250kg Capacity, Optional Biometric Reader, Rfid Card Reader, Photo Cell, Push Button Switch
Price: 68500.00 INR / Piece
(68500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Style | Modern |
| Frame Material | Other, High-grade Aluminum Alloy |
| Open Style | Sliding |
| Feature | Other, Remote Controlled, Sensor Operated, Soft-closing, Low Noise |
| Color | Other, Silver/Grey (custom colors available) |
| Technics | Other, Extruded |
| Gross Weight | Approx. 80 kg (depends on size) |
| Arm Length | Standard 400 mm (customizable) |
| Width | 1200 mm (standard, customizable) |
| Size | 2100 mm x 1200 mm (standard, various sizes available) |
| Type | Other , Automatic Sliding Door |
| Material | Other, Aluminum Alloy & Glass |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Height | 2100 mm |
| Length | Customizable (as per requirement) |
| Processing | Other, Finished |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | SRTEC |
| Returnable | No |
| Color | Other, Silver/Grey (custom colors available) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 68500.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Adjustable Opening/Closing speed and distance
Adjustable Auto close delay time
During power failure doors can be opened
manually
Safety stop when meet Obstacles during Closing
Weight carries up to 250kg.
Optional Accessories
Biometric Reader
Photo cell
RFID card reader
Push Button switch
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SRTEC AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Gates & Grills in bulk from SRTEC AUTOMATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19BOKPP5908P2ZY
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BOKPP5908P2ZY
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr Raja Paul
Members since
5 Years
Address
174, Bipin Ganguly Road, Moira Bagan, Kolkata, West Bengal, 700030, India
automatic door system in Kolkata
Report incorrect details


































