



Automatic Glass Door - 4.2 Meters Wide, Ir Sensor Operated For Convenience And Safety
Price: 70000.00 INR / Piece
(70000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
82600.00 INR / Piece
Weight :
120.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Smooth Silent Operation, Safety Sensor, Manual Override |
| Sensitivity | Adjustable |
| Mounting Type | Overhead Surface Mounted |
| Power Consumption | <100W (Operation), <10W (Standby) |
| Signal Type | Other, Digital Control Signal |
| Response Time | < 0.5 sec |
| Operating Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Wireless | Other, Optional Remote Control |
| Sensor Type | Infrared Sensor, Microwave Motion Sensor |
| Interface | Standard Control Panel |
| IP Rating | IP23 to IP44 (System Dependent) |
| Cable Length | Standard: 2 m (customizable) |
| Measurement Range | Sensor Range: 0.2 - 3 m |
| Application | Main Entrance, Shop Front, Office Entry |
| Product Type | Automatic Glass Door |
| Material | Tempered Glass, Aluminum Alloy Frame |
| Input | AC Power Supply |
| Output | Automatic Door Movement |
| Function | Automatic opening and closing |
| Usage | Commercial, Offices, Malls, Hospitals |
| Accuracy | High Precision Sensor Operation |
| Voltage | AC 220A+-10% V, 50-60 Hz |
| Weight | Approx. 45-85 kg (door system dependent) |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Weight | 120.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 165.00 inches |
| MRP | 82600.00 INR |
| Brand Name | Smartpoer Automation Pvt Ltd |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 165.00 inches |
| Shipping Type | free |
| Price | 70000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 84.00 inches |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Doors/Windows Accessories & Fittings in bulk from SMART POWER AUTOMATION Pvt Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
52
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAZCS0285K1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAZCS0285K1ZG
Kolkata, West Bengal
CEO
Mr Rajiv Poddar
Members since
14 Years
Address
201/1, Gopal Lal Thakur Road, Baranagar, North 24 Parganas, Kolkata, West Bengal, 700035, India
automatic glass door in Kolkata
Report incorrect details

































