
Automatic Seed Grader - Steel, 1500x1000x1200mm, 500kg/hr Capacity, 2.2 Kw Power, 500 Kg Weight | Seed Grading & Cleaning For Agriculture
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Goldin
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | 1500x1000x1200mm |
| Capacity | 500kg/hr |
| Power | 2.2 kW |
| Weight | 500 kg |
| Usage | Seed grading and cleaning for agricultural use. Suitable for various seed types. |
| Compliance | CE |
| Features | Automatic grading, High capacity, Seed cleaning, Improved quality, Efficient sorting |
| Operating Temperature | 5AdegCaEUR"45AdegC |
| Power Source | Electric |
| Function Type | Mixing Other, Grading and Cleaning |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Feeding System | Automatic Hopper |
| Heating Method | Non-heated |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Grader |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Automatic Seed Grader |
| General Use | Seed Cleaning, Grading |
| Type | Other, Seed Grading Machine |
| Weight (kg) | 900 Kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-380V |
| Dimension (L*W*H) | 2500 x 1300 x 1800 mm |
| Raw Material | Other, Mild Steel |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance, Rust Proof |
| Color | Other, Blue & Silver |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
35
Establishment
1971
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAACG6847N1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACG6847N1Z8
Vadodara, Gujarat
Managing Director
Mr. M. D. Patel
Members since
11 Years
Address
F-29, B.I.D.C. Industrial Estate, Gorwa, Near Amarkar Maruti Showroom, Vadodara, Gujarat, 390016, India
seed grader in Vadodara
Report incorrect details
































