



Automatic Roti Making Machine
Price: 283200.00 INR / Unit
(240000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
283200.00 INR / Unit
Weight :
440.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Product Type | Automatic Roti Making Machine |
| General Use | Commercial Kitchens, Canteens, Restaurants, Hotels, Food Processing Units |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Semi-Automatic/Automatic |
| Capacity | 800-1000 Rotis Per Hour |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Product Thickness | 1 mm to 3 mm (Adjustable) |
| Product Shape | Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| PLC Control | Other, Available |
| Heating System | Other, Electric / LPG Gas |
| Voltage | 220-240 V |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1700 mm x 760 mm x 1500 mm |
| Feature | Other, High Production, Easy to Operate, Hygienic Operation |
| FOB Port | MUNDRA |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Standard Packing |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO, IEC |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Length | 61.00 inches |
| Currency | INR |
| Price | 240000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| MRP | 283200.00 INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 inches |
| Pkg Box Height | 56.00 inches |
| Brand Name | JKS ENGINEERING |
| Color | Silver |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 440.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AWAPR7919K1Z4
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AWAPR7919K1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Jay Rathod
Members since
3 Years
Address
A207, Synergy tower, NR Vodafone house, Corporate Road. Ahmedabad, Gujarat, 360004, India
Report incorrect details
























