
Automatic Roti Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic Roti Machine |
| General Use | Roti/Chapati Making in Commercial Kitchens |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Fully Automatic |
| Capacity | 700-1000 Rotis/Hour |
| Weight (kg) | 220 kg |
| Product Thickness | 1.5 mm (Adjustable) |
| Product Shape | Round |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| PLC Control | Yes |
| Heating System | Other, Electric & LPG |
| Voltage | 220-240 V |
| Dimension (L*W*H) | 1250 x 485 x 1030 mm |
| Feature | Other, Energy Efficient, High Output, Easy to Operate |
| Color | Silver |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-7 Days |
Company Details
Manufacturers and Dealers in Commercial Kitchen Equipments and Machineries.
House of complete range of Kitchen Equipment for :
Hotels, Restaurants, Banquet Halls, Hospitals, Fast Food Outlets, Military Mess, Institutes, Industrial Canteens and other Eating Establishments.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
1950
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19ABRFM0742P1ZI
Payment Mode
Cheque/DD, Cash, Wallet & UPI, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ABRFM0742P1ZI
Kolkata, West Bengal
Partner
Mr. Mustafa
Members since
2 Years
Address
80/1B, 5TH FLOOR, PHEARS LANE, Kolkata, West Bengal, 700012, India
Report incorrect details
















