
Automatic Rotatory Fly Ash Brick Making Machine
Price: 1250000.00 INR / Unit
(1250000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue and Yellow |
| Product Type | Fly Ash Brick Making Machine |
| General Use | Fly Ash Brick Production |
| Material | Other, Mild Steel |
| Capacity | 15000 bricks/hr |
| Weight (kg) | Approx. 3500 kg |
| Type | Other, Stationary Plant |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| PLC Control | Yes |
| Method | Other, Hydraulic And Vibration |
| Vibration Type | Other, Rotary Vibrator |
| Vibration Frequency | High Frequency |
| Maximum Pressure | 120 Ton |
| Machine Power | 25 kW |
| Voltage | 415 V |
| Dimension (L*W*H) | 3200 x 2400 x 2800 mm |
| Pallet Size | 550 x 650 mm |
| Minimum Height | 60 mm |
| Maximum Height | 200 mm |
| Number of Bricks | 15000 bricks/hr |
| Feature | Other, Automatic, PLC Controlled, Stationary |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 12 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | MADHAV ENTERPRISE |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Price | 1250000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Color | Blue and Yellow |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24DDQPR1243J1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24DDQPR1243J1Z9
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Ms. Manisha Udyrajasing Rajput
Members since
1 Years
Address
Bno B 52, Ground Floor, Opp Asopalav Society, Savita Nagar, Ahmedabad, Gujarat, 382440, India
automatic fly ash brick machine in Ahmedabad
Report incorrect details
































