
Semi-automatic Solid Interlocking Brick Making Machine
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue and yellow |
| Product Type | Interlocking Brick Making Machine |
| General Use | Interlocking solid brick production |
| Material | Other, Mild steel |
| Capacity | 500 bricks/hr |
| Weight (kg) | 1500 kg |
| Type | Other, Manual press with semi automation |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| PLC Control | No |
| Method | Other, Hydraulic and vibration |
| Vibration Type | Other, Table vibration |
| Vibration Frequency | High frequency |
| Maximum Pressure | Up to 25 MPa |
| Machine Power | 7.5 kW |
| Voltage | 220 V, single phase |
| Dimension (L*W*H) | ~2100*1600*2200 mm |
| Pallet Size | 400*200 mm |
| Minimum Height | 50 mm |
| Maximum Height | 100 mm |
| Number of Bricks | 4 per cycle |
| Feature | Other, Semi-automatic operation |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Blue and yellow |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24DDQPR1243J1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24DDQPR1243J1Z9
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Ms. Manisha Udyrajasing Rajput
Members since
1 Years
Address
Bno B 52, Ground Floor, Opp Asopalav Society, Savita Nagar, Ahmedabad, Gujarat, 382440, India
interlocking brick making machine in Ahmedabad
Report incorrect details





























