
Automatic Powder Filling Machine - High-speed, Accurate Weight Control | Low Material Wastage, Perfect For Granules And Free Flowing Powders
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Powder Filler |
| Dominant Color | Silver |
| Filling Capacity | 50-100 kg/hr |
| Accuracy | +/- 1gm |
| Power | 220V |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1500x800x1200 mm |
| Usage | Filling powders and granules into containers of various sizes |
| Weight | 200 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Accurate filling, Low wastage, High speed, Wide range, Granules & powders, Minimum leakage, Low labor |
Product Overview
Key Features
o Accurate weight control.
o Low wastage of material.
o High speed of packing.
o Capability to handle wide range of products & pack sizes
o Perfect for all granules and free flowing powders.
o Accurate high filling, owing to its unique design features.
o Minimum leakage
o Minimum Labour Requirement.
Clients can avail this Automatic Powder Filling Machine at industry leading prices from us.
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ADXFS2730H1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ADXFS2730H1ZM
Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr Vinod Yadav
Members since
2 Years
Address
E-9, Ansa Industrial Estate, Saki Vihar Road, Andheri (E), Mumbai, Maharashtra, 400072, India
Report incorrect details






































