
Fully Automatic Powder Fillers - Stainless Steel, High Precision 5-1000g Range, Efficient Filling Speed
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Square Pharma
In Stock
Product Specifications
| Phase | Single Phase / Three Phase |
| Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Noise Level | <75 dB |
| Temperature | Ambient (operates at normal room temperature) |
| Usage & Applications | Powdered food products, chemicals, pharmaceuticals, spices, agricultural powders, and cosmetic powders |
| Type | Other, Fully Automatic Powder Filler |
| Material | Stainless Steel |
| Computerized | Yes |
| Control Mode | Other, PLC (Programmable Logic Controller) |
| Voltage | 220V / 380V |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200 x 850 x 1950 mm |
| Color | Silver |
| Packaging Details | According to product |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AANFS2321R1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AANFS2321R1ZM
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Cr Reddy
Members since
4 Years
Address
33, Arihant Indl. Est, Sakinaka, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400072, India
form fill seal machines in Mumbai
Report incorrect details






































