
As Per Requirement Automatic Powder Filling Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | Variable |
| Power | 2.5 Kw |
| Voltage | 415V |
| Phases | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Filling System | Auger Filler |
| Features | High Speed, Accurate Filling, Easy Operation, Durable Design, Versatile Use, Automatic Feeding, Long Lifespan, Less Changeover |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque |
| Supply Ability | As per requirement Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| Packaging Details | Wooden box packing available. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Western Europe, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | An ISO 9001:2008 Certified Company |
Product Overview
Key Features
Abiding by the set industry norms, we bring forth for our clients premium quality Automatic Powder Filling Machine. Used for packing materials like coffee powder, henna, flour and baking powder, our machine is highly appreciated for its high speed operation, less change over time and longer service life. Owing to our large distribution network, we have been able to supply this Automatic Powder Filling Machine within the stipulated time at our clients' end.
Other details:
Application
All powder products as detergent powder, coffee powder, skimmed milk powder, spices, flour, besan, food products, Maida, brake powder, toner, curry powder, henna powder and other all kinds of powder.
Salient Features
- High speed machine with automatic feeding, stopping, filling of bottles.
- Option for connectivity through turn table for automatic feeding of bottles
- Highly Accurate, accuracy within the range of 2-5 grams from 100 grams to 1 kg packing.
- No bottle no filling system through sensor
- Multi head filling is possible for higher production rate
- Encoder based filling system, which ensures highly efficient weighing, easy calibration and weigh setting thus reducing weighing changeover time.
- Digital display for setting of packing weight.
- Easy setting of bulk density of the product through digital panel.
- Heavy-duty stirrer system.
- All contact parts with material are made of stainless steel.
- Provision can be made for level sensor and screw feeder.
Technical Data
| Capacity | Speed | Accuracy |
| 10 grams- 100 grams. | 20 packs per min. | 1-3 grams. |
| 100 grams-1 kg. | 10-15 packs per min. | 2-5 grams |
| 1kg. -3 kg-5 kg. | 6-10 packs per min. | 5-10 grams. |
| Packing Material | Pouches, Jars, Bottles, Cans etc. |
| Power | 2.5 kW, 415 Volt, 3 Phase, 50 Hz. AC. |
| Filling System | Auger filler with weigh metric system |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Authentic Designer's has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from Authentic Designer's at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AADFA1773B1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AADFA1773B1ZV
Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr Yash Chopra
Address
E-138, Sector-63, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details






































