
Automatic Pouch Packing Plant - Mild Steel, 4 Inch, 50 Hz/60 Hz | High Speed, Accurate Weighing, Automatic Sealing
Price: 1200000.00 INR / Unit
(1200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50/60 Hz |
| Pouch Length | 4 inch |
| Capacity | 500 PPH |
| Voltage | 220-240 V |
| Material | Mild Steel |
| Power | 0-1 HP |
| Weight | 100 kg |
| Features | High Speed, Accurate Weighing, Easy Operation, Durable Design, Automatic Sealing, Cost Effective, Increased Efficiency, Improved Productivity |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Brand Name | SURENDRA KUMAR & CO. |
| Product Unit | 1 Plant/Plants |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Plant/Plants |
| Price | 1200000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Pouch Length : 4 inch
Capacity : 500 PPH
Voltage : 220 V - 240 V
Material : Mild Steel
Brand : Fitpack
Usage/Application : Industrial
Machine Power : 0-1 HP
Weight : 100kg
Pouch Capacity : 50 gm
Company Details
We stand in the market as a prominent provider of high quality Industrial Packagie bng Machines as well as threads. The range is designed from thest quality raw materials according to the national and international quality norms. We meet the different demands of the clients with a matchless product line available in varied sizes
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1976
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08ACIPG4028L1ZI
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ACIPG4028L1ZI
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr Puneet Gupta
Members since
11 Years
Address
1st Floor, Khandelwal School Building, Opp. Zanana Hospital, Station Road, Jaipur, Rajasthan, 302006, India
automatic pouch packing machines in Jaipur
Report incorrect details































