
Automatic Pouch Packing Machines - Stainless Steel, 1000 Capacity, Silver Color | Automatic, Rust Proof, Corrosion Resistant, Plc Control, Electric Drive
Price: 165200.00 INR / Piece
(140000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
165200.00 INR / Piece
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 100x50x150 cm |
| Power | 220V |
| Weight | 100 kg |
| Capacity | 50 bags/min |
| Packaging type | Pouch |
| Warranty | 1 year |
| Features | Auto sealing, High speed, Easy operation, Durable design, Corrosion resistant, Precise filling, Efficient packing |
| Color | Silver |
| Type | Multi-Function Packaging Machines |
| Feature | Other |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Sterilizer |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Weight (kg) | Any Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | Any Centimeter (cm) |
| Payment Terms | Cheque, Cash in Advance (CID), Paypal, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1500 Per Month |
| Delivery Time | 25 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Corton Box |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 70.00 inches |
| Brand Name | EChip Control Systems |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Min Quantity | 1 |
| Color | Silver |
| Pkg Box Length | 36.00 inches |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 165200.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 36.00 inches |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Quality : Very Good
Finishing : Polished
Attribute : Durable
Country of Origin : India
Feature : Corrosion Resistance, Rust Proof
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EChip Control Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Packaging Machine from EChip Control Systems at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Manager
Mr. Ammasi M
Address
No 11/168, Anu Garden, 2nd Street, Sikkarayapuram, Kovur, Chennai, Tamil Nadu, 600128, India
pouch packing machine in Chennai
Report incorrect details
























