
Automatic Popcorn Machine In Chennai
Price: 13500.00 INR / Number
(13500.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Automatic | Yes |
| Product Shape | Rectangular |
| Computerized | No |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Voltage | 220V |
| Power | 1.5 KW |
| Dimension (L*W*H) | 600 x 500 x 750 mm |
| Raw Material | Corn |
| Feature | High Efficiency, Easy Cleaning |
| Product Type | Popcorn Making Machine |
| Type | Electric |
| Capacity | 8-10 Kg/hr |
| Weight (kg) | 42 |
| General Use | Popcorn Production |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Automatic Popcorn Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | Up to 260A C |
| Speed Mode | Single Speed |
| Noise Level | Low |
| Feeding System | Manual |
| Features | High Performance, Corrosion Resistant |
| Function Type | Heating & Popping |
| Heating Method | Electric Heating |
| Supply Ability | 7 Per Week |
| Main Domestic Market | South India |
| Delivery Time | 3 Days |
| Unit | 15 |
| Unit Type | Number |
| Moq | 1 |
| Price | 13500.00 |
| Selling Price | 13500.00 |
| Brand Name | KOVAI LAKSHMI |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AZFPR2046F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AZFPR2046F1ZL
Coimbatore, Tamil Nadu
Marketing Manager
Mr Saravanan
Address
66B, Sri Lakshmi Nagar, Thanneer panthal Road, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
popcorn machines in Coimbatore
Report incorrect details


































