
Automatic Plate Grinding Machine
Price: 40000000.00 INR / Set
(40000000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model No | APGM-1200 |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Installation Guideline | Floor Mounting, Level Surface Required |
| Frequency | 50 Hz |
| Production Capacity | 600 plates/day |
| Driven Type | Belt and Gear Driven |
| Efficiency (%) | >95% |
| Speed | 1450 rpm |
| Temperature Range | Ambient to 50AdegC |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Usage & Applications | Grinding and Finishing Metal Plates, Industrial Plate Fabrication |
| Color | Industrial Grey / Blue |
| Accessories | Magnetic Chuck, Coolant System, Safety Guards |
| Type | Automatic Plate Grinding Machine |
| Material | Heavy Duty Steel Structure |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 380-415V |
| Power | 7.5 kW |
| Weight (kg) | 1200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2750 x 1100 x 1700 mm |
| Capacity | Up to 25 plates/hour |
| Features | High Precision Grinding, Easy Operation, Robust Construction, Low Maintenance |
| Machine Type | Surface Plate Grinding Machine |
| Surface Finish | Other, Up to Ra 0.8 I1/4m |
| Power Consumption | 8 kW/hr |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| Delivery Time | 2 Months |
| Price Type | fixed |
| Color | Industrial Grey / Blue |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price | 40000000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Brand Name | REMSO CONTROL TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Set/Sets |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
An ISO 9001: 2008 company with registered office in New Delhi and Factory at Greater Noida, founded in 2001. We offer unique and the best solution with latest technologies for Steel Mill. As a multi-technology organization we are pioneer in manufacturing a single spare parts to complete LF or complete meltshop for core sector Industries. A team of qualified & experienced designers, engineers, & managers are capable of designing, engineering & manufacturing of equipment as per the requirement of the customers to maximize their benefits. With our state-of-the-art setup, rich engineering experience and technical know how REMSO has transformed itself into a company of international reputation.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AABCR8577R1Z9
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AABCR8577R1Z9
Greater Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr Madan Kumar
Members since
7 Years
Address
B No. D-157, Road No. 24, Site -5, Greater Noida Export Promotion Industrial Park, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201310, India
automatic grinding machine in Greater Noida
Report incorrect details











































