
Automatic Plastic Pouch Packing Machine - Stainless Steel, 150x100x200 Cm, 50 Bags/min | Durable, Hydraulic Drive, Easy Operation
Price: 135700.00 INR / Unit
(115000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
215000.00 INR / Unit
Weight :
1500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 150x100x200 cm |
| Power | 3KW |
| Weight | 500kg |
| Capacity | 50 bags/min |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 year |
| Features | Easy operation, High speed, Durable design, Easy installation, Reliable machine, Trouble free |
| Type | pouch packing machine, Other |
| Feature | Heavy Duty Machine, Durable, Highly Efficient |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Drive Type | Hydraulic |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Certifications | CE Certified |
| Stock Quantity | 5 |
| Min Quantity | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| MRP | 215000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Shiv Packaging Industries |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 48.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Height | 118.00 cm |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 56.00 cm |
| Weight | 1500.00 Kilogram |
| Price | 115000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Trouble free performance
Easy installation
High tensile strength
Functionality
Easy to operate
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BTWPP3332A1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BTWPP3332A1ZL
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr Kanhaiyalal Pragat
Members since
4 Years
Address
Ground Floor, Survey No . 232/2, Khandoba Mal, Rajmata Jijau Flyover, Bhosari, Pimpri Chinchwad, Pune, Maharashtra, 411039, India
automatic pouch packing machines in Pune
Report incorrect details









































