
Automatic Pet Shrink Wrapping Machine - Pet Material, Compact Design , Fast Operation With Electrical Control System For Single Operator Use
Price: 29500.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
29500.00 INR / Piece
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Grey |
| Type | Automatic PET Shrink Wrapping Machine |
| Material | Stainless Steel and High-Grade Components |
| Capacity | 20-60 packs/min (Standard) |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Based |
| Shrink Speed | Adjustable; up to 60 packs/min |
| Air Pressure | 6-8 bar |
| Roll Diameter | Maximum 400 mm |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Dimension (L*W*H) | 4000mm x 1100mm x 1800mm |
| Weight | Approx. 950 Kg |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| MRP | 29500.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Pkg Box Length | 24.00 in |
| Min Quantity | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| Max Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Industrial Grey |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | SHRIJI TRADERS |
| Pkg Box Height | 36.00 in |
| Shipping Type | free |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AVDPB1990L2ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AVDPB1990L2ZL
Morbi, Gujarat
Proprietor
Mr. Ravi P Bhatia
Members since
7 Years
Address
Sai Complex, Shop No 4, Near Shivam Hospital, Opp.lalapar Bus Stand, At Lalpar, Morbi, Gujarat, 363642, India
automatic shrink wrapping machines in Morbi
Report incorrect details








































