
Automatic Pepsi Pouch Packing Machine
Price: 195000.00 INR / Unit
(195000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Liquid Packing |
| Noise Level | Low |
| Usage | Pepsi, Juice, Water |
| Power Supply | Single Phase AC |
| Filling Range | 50-200 grams |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Features | Gravity filling, automatic operation |
| Type | Other, Automatic Pepsi Pouch Packing Machine |
| Material | LDPE |
| Feature | Other, Stainless steel contact parts |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Filling Machine |
| Capacity | 2000-3000 pouch per hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, Microcontroller-based |
| Drive Type | Electric |
| Power | 0-1 HP |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 900 x 800 x 2100 mm |
| Sealing Type | Other, Mechanical |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price | 195000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
A renowned name in the global water treatment and packaging industry, we at Neelkanth Packaging Machinery are well known for meeting our clients' exact expectations. We specialize in engineering top-class Packaging Machines and Water Treatment Plants, which can be customized according to the specific application requirements of our patrons. Our machines function smoothly for years, serving as reliable partners to users. Owing to their exceptional quality, reliability, and durability, we have earned a reputed position in the market.
Our reputation as a trustworthy manufacturer and exporter of Pouch Packing Machines, Automatic Cup Filler Pouch Packing Machines, RO Plants, and more continues to grow as we consistently upgrade our product range in line with the evolving needs of our valued customers. In the coming years, we aim to become the most respected and preferred brand in the industry.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAPFN0323G1ZK
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAPFN0323G1ZK
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Ravi Panchal
Members since
2 Years
Address
56, Girivar Globe Estate, B/h. Sahajanand Park, S.P. Ring Road, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
automatic pouch packing machines in Ahmedabad
Report incorrect details


































