
Automatic Paper Plate Making Machine
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Jeyyam Traders
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild steel, cast iron |
| Power | 1-5 kW (Variable) |
| Production Rate | 1000-5000 plates/hr |
| Dimensions | 1000x1500x2000 mm (approx) |
| Weight | 500-1000 kg |
| Usage | Disposable plate production for events. |
| Safety | CE compliant |
| Features | Automatic operation, Efficient design, Low power use, Robust build, Easy to use, Quiet operation |
| Main Domestic Market | South India, Andhra Pradesh, Karnataka, Pondicherry, Tamil Nadu, Telangana, Kerala |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Retailer, Dealer
Employee Count
5
Establishment
2008
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33BYRPS0815H1Z8
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BYRPS0815H1Z8
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Thomas
Address
No: 2286, Trichy Road, Near by Nellai Muthu Vilas, Ondipudur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641016, India
Report incorrect details








![Automatic Paper Plate Making Machine]](https://cpimg.tistatic.com/06219158/b/4/Automatic-Paper-Plate-Making-Machine-.jpg)
























