
Automatic Optical Inspection System - Superior Quality Components | Reliable Performance, Rigorous Testing, Industry-compliant
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 1000 x 500 x 400 mm |
| Weight | 150 kg |
| Resolution | 1µm |
| Accuracy | ±2µm |
| Power | 220V |
| Material | Aluminum, Steel |
| Usage | PCB and semiconductor inspection |
| Compliance | CE, ISO 9001 |
| Features | Automated Inspection, High Accuracy, Defect Detection, Fast Analysis, Reliable Results, Efficient Process |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LENSEL OPTICS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Optical Instruments & Devices from LENSEL OPTICS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
87
Establishment
1979
GST NO
27AAACL2977L1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACL2977L1Z2
Chinchwad, Maharashtra
General Manager
Mr. Milind Doshi
Address
66/2,D-2, MIDC AREA, CHINCHWAD, Chinchwad, Maharashtra, 411019, India
optical inspection system in Chinchwad
Report incorrect details


































