
Automatic Multi Bar Raschel Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Needle | Latch Needle |
| Gauge | E18, E24, E28 Options |
| Knitted Type | Raschel Warp Knitted |
| Function | Automatic Multi-Bar Warp Knitting |
| Stitch Density | Easily Adjustable |
| Power | 7.5 kW |
| Application | Net Fabric, Lace, Sports Mesh, Medical Fabrics, Shoes Material |
| Lead Time | 45-60 Days |
| Weight | 7200 kg |
| Control System | Dual: PLC programmable + Manual |
| Dimension (L*W*H) | 7200 mm x 2500 mm x 2800 mm |
| Color | Industrial Grey/Blue |
| Knitting Method | Warp Knitting, Raschel |
| Condition | New |
| System Support | 6-12 Bar |
| Racking | Automatic Electronic Racking |
| Speed | 180-550 rpm |
| Product Type | Multi-Bar Raschel Machine |
Company Details
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ASLPK2770L1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ASLPK2770L1ZJ
Ludhiana, Punjab
Chief Executive
Mr. Narinder
Members since
9 Years
Address
No. B-285/35, A/B Sunder Nagar, Back Side Ritambra Public School, Ludhiana, Punjab, 141008, India
raschel machine in Ludhiana
Report incorrect details



































