
Automatic Multi Bar Raschel Machine - High-quality Raw Materials, Advanced Technology | Customizable Specifications And Sizes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Speed | 300-1200 rpm (according to configuration) RPM |
| Weight | 3500-8000 kg (model dependent) Kilograms (kg) |
| Needle | Latch or compound needles (per model) |
| Drive Type | Servo motor driven |
| Dimension (L*W*H) | Customized as per model; up to 6200 x 1900 x 2700 mm Millimeter (mm) |
| Function | Versatile technical and mesh-fabric production |
| Product Type | Automatic Multi Bar Raschel Machine |
| Power | 8-15 kW (Depending on model) Watt (w) |
| Lead Time | 30-90 days depending on order and model |
| Condition | Brand New |
| Knitted Type | Multi-bar Raschel (open and closed fabric structure) |
| System Support | Multi-bar supported with advanced cam drive |
| Application | Used for making nets, technical textiles, medical and sports fabrics |
| Knitting Method | Warp knitting, Raschel type |
| Color | Standard industrial grey with customizable options |
| Racking | Yes, multi-bar racking system enabled |
| Stitch Density | Adjustable via electronic control |
| Control System | PLC integrated control interface |
Company Details
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1984
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ASLPK2770L1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ASLPK2770L1ZJ
Ludhiana, Punjab
Chief Executive
Mr. Narinder
Members since
9 Years
Address
No. B-285/35, A/B Sunder Nagar, Back Side Ritambra Public School, Ludhiana, Punjab, 141008, India
raschel machine in Ludhiana
Report incorrect details



































