
Automatic Granules Packing Machine
Price: 100000.00 INR / Unit
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Low maintenance, Touch panel operation, High speed |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage | Food industry, pharmaceutical, chemical industry |
| Noise Level | a%0$?70 dB |
| Filling Range | 5-100 grams |
| Color | Silver |
| Application | Granules Packing in food, chemicals, agriculture |
| Type | Other, Automatic Granules Packing Machine |
| Feature | Other, High accuracy, Corrosion resistant |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Sealing Machine |
| Capacity | 30-60 Pouches per Minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Control System |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Dimension (L*W*H) | 950 x 850 x 2000 mm |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Color | Silver |
| Brand Name | AYAN PACKAGING MACHINERIES |
| Price Type | fixed |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We Are New in Market ,We Supplies Good Quality of Machines Exellent Perfomance of Packaging Air tight instant Sealer it gives Good Appearece We Gives You Good Service Experience So Buy it Confidently Welcome Our Family
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33EBOPS2675N1ZS
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33EBOPS2675N1ZS
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Sakthi
Members since
3 Years
Address
5/20, peryiar 1st cross street, padi Chennai, Tamil Nadu, 600050, India
granule packing machine in Chennai
Report incorrect details



































