
Automatic Freezing Microtome
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Vibro International
In Stock
Product Specifications
| Temperature Resistance | -35AdegC to +45AdegC |
| Speed Range | Manual/Automatic selectable, up to 50 slices/min |
| Control Type | Digital Touch Panel |
| Power Supply | Electric |
| Features | Automatic feed, rapid freezing mechanism, anti-vibration design, fine thickness adjustment, easy cleaning |
| Accuracy | A+-1 Aum |
| Display Type | LED Display |
| Shape | Rectangular |
| Type | Other, Automatic Freezing Microtome |
| Dimension (L*W*H) | 550 x 340 x 260 mm |
| Equipment Type | Laboratory Microtome |
| Equipment Materials | Stainless Steel and ABS body |
| Power | 150 W |
| Voltage | 220 V AC, 50 Hz |
| Material | Corrosion-resistant metal construction |
| Application | Ideal for histology and pathology laboratories |
| Capacity (Ltr) | 2.5 Liters |
| FOB Port | Ambala Cantt |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1993
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AIYPA1957G1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AIYPA1957G1Z2
Ambala Cantt, Haryana
M.D.
Mr S K Saini
Members since
13 Years
Address
4, Vikas Puri Near Industrial Area, Sai Mandi Road, Ambala Cantt, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
microtome in Ambala Cantt
Report incorrect details


































