
Semi Automatic Microtome - Stainless Steel, Precision Cutting Technology | Ideal For Histology And Biological Research
Price: 29000.00 INR / Piece
(29000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Core Components | Motor Blade Holder Control Panel |
| Feature | Precision slicing with adjustable thickness |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Model No | SAM-2023 |
| Power Source | Electric |
| Accuracy | A+-1 Aum |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Measurement Range | 1-50 Aum |
| Capacity | 50mm x 50mm |
| Warranty | 1 Year |
| Equipment Materials | Metal body with corrosion-resistant finish |
| Type | Microtome Instrument |
| Usage | Histopathology Biological Research |
| Display Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 450mm x 300mm x 250mm |
| Weight | 25 Kg |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Price | 29000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Lafco |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AEWPK5487R1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPK5487R1Z7
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Anil Kumar Rana
Members since
12 Years
Address
No.-3111/12, Cross Road No. 10, Kacha Bazar, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
automatic microtome in Ambala Cantt
Report incorrect details









































