
Semi Automatic Microtome - Precision Stainless Steel, Compact Design , Ideal For Slice Thickness Adjustments
Price: 255,000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Vibro International
In Stock
Product Specifications
| Control Type | Semi-automatic with manual and electronic control |
| Speed Range | Sectioning speed adjustable |
| Display Type | Digital Display |
| Shape | Rectangular |
| Features | Low maintenance, ergonomic design, precise section thickness, safety lock |
| Power Supply | AC Mains |
| Accuracy | Section thickness precision up to 0.5 micron % |
| Type | Other, Semi Automatic Microtome |
| Dimension (L*W*H) | 510 x 330 x 300 mm Millimeter (mm) |
| Equipment Type | Microtome |
| Equipment Materials | High-grade ABS plastic and powder-coated metal |
| Power | 60 W Watt (w) |
| Voltage | 220 V / 50 Hz Volt (v) |
| Material | ABS & Metal |
| Application | Histopathology laboratory sectioning of biological tissue |
| FOB Port | Ambala Cantt |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1993
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AIYPA1957G1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AIYPA1957G1Z2
Ambala Cantt, Haryana
M.D.
Mr S K Saini
Members since
13 Years
Address
4, Vikas Puri Near Industrial Area, Sai Mandi Road, Ambala Cantt, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
microtome in Ambala Cantt
Report incorrect details

































