
Rust Proof Automatic Detergent Powder Packing Machine
Price: 442500.00 INR / Case
(375000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
475000.00 INR / Unit
Weight :
350.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Packaging Line |
| Material | Metal |
| Feature | Rust Proof, Heavy Duty Machine, Durable, Highly Efficient |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220/440 AC Volt (v) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Available as per customer demand |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 48.00 in |
| Weight | 350.00 Kilogram |
| Shipping Type | order_percent |
| Min Quantity | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 375000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 475000.00 INR |
| Pkg Box Height | 80.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | Assen Industries |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 38.00 in |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Model Name/Number : AI-AGF, AI-CF
Filler Type : Auger/Cup Filler
Power Consumption : 2/3 KW
Packaging Range : 5 - 20 gram, 50 : 250 gram, 500 : 1000 gram
Batch Cutting : Yes
Date Printing Device : Exclude
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Assen Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from Assen Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABOFA0005G1Z1
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABOFA0005G1Z1
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Nitin Varia
Address
No.14, Neelkanth Industrial Park, Near Vatva Railway Over Bridge, Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
automatic powder packing machine in Ahmedabad
Report incorrect details

































