
Automatic Copper Wire Striping Machine
Price: 25000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Wire Stripping Machine |
| General Use | Copper wire stripping |
| Material | Cast Iron |
| Capacity | 40kg/hr |
| Cable Type | Other, Copper cable |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| PLC Control | No |
| Pay Off Type | Other, Manual |
| Voltage | 220 V |
| Motor | Other, 0.18 kw |
| Cable Diameter | 0.5 mm to 25 mm |
| Feature | Other, Up to 99% copper recovery |
| Color | Blue |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2026
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AZAPY2958C1Z3
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AZAPY2958C1Z3
Noida, Uttar Pradesh
Proprietorship
Mr Anurag Yadav
Address
Ground Floor, Plot No-59, Gathi Chaukhandi, Sector 68, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
copper wire stripping machine in Noida
Report incorrect details



























