
Automatic Control Panel - Application: Commercial
Price: 70000.00 INR / Piece
(70000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Panel Terminal Blocks |
| Cover Material | Other, Powder-Coated Metal |
| Base Material | Mild Steel |
| Rated Operation Voltage | 415V |
| Surface Color | Other, Gray |
| Protection Class | Class I |
| Rated Insulation Voltage | 660V |
| Control System | Automatic |
| Panel Type | Floor Mounted |
| Rated Current | 50A Ampere (amp) |
| Cooling System | Natural Ventilation |
| Current Rating | 50A |
| Components | MCB, MCCB, Relays, Indicators |
| Cabinet Material | Powder-Coated Mild Steel |
| Protection Level | IP54 |
| Features | ISI Marked, Floor Mounting, Sturdy Construction |
| Way | Single/Multiple ways |
| Operating Voltage | 415V Volt (V) |
| Thickness | 1.6 Millimeter (mm) |
| Product Type | Other, Automatic Control Panel |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Other, Color Coated |
| Standard | IS 8623 |
| Rated Voltage | 415 Volt (V) |
| Frequency (MHz) | 50 Hertz (HZ) |
| Maximum Output Current | 50 Ampere (amp) |
| Dimension (L*W*H) | 1000x800x300 Millimeter (mm) |
| Application | Commercial |
| IP Rating | Ip54 |
| Display Type | Other, Analog/LED indications |
| Brand Name | Divine Power Control |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Surface Color | Other, Gray |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 70000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sajjan Singh
Members since
1 Years
Address
H-59, Sec 2, Bawana Ind Area, Delhi, Delhi, 110039, India
automatic control panels in Delhi
Report incorrect details




























