






Automatic Compression Testing Machine - High Precision, Durable Steel Construction | User-friendly Interface, Real-time Data Visualization, Versatile Testing Capabilities
Price: 10000.00 INR / Unit
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220V AC Volt (v) |
| Application | High-rise construction & Research labs |
| Temperature Range | Ambient Celsius (oC) |
| Usage | Automated compressive strength determination |
| Core Components | Hydraulic Pump, Digital Controller, Pressure Gauge, Load Frame |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Strength Analyzer |
| Accuracy | 1% of Indicated Load % |
| Capacity | 2000 kN Kg |
| Classification | Geotechnical / Structural Testing |
| Feature | Fully Automatic Operation, Digital Display, Data Logging, Safety Interlocks |
| Measurement Range | 0 - 2000 kN |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Operate Method | Servo-Hydraulic Control: The user selects the standard and pace rate; the machine automatically executes the test and stops at specimen failure |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Materials | Heavy-duty Mild Steel Body |
| Type | Automatic Compression Testing Machine |
| Display Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 950 mm x 450 mm x 1200 mm Millimeter (mm) |
| Weight | Approx. 400 kg Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C) |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Main Export Market(s) | Asia, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, North America, Australia, Central America |
| Main Domestic Market | All India, South India, Central India, North India, East India |
| Certifications | AS ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 and OHSAS 18001:2007 CO. |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Brand Name | Edutek |
| Moq | 1 |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Manufacturer and Exporter of all type engineering lab equipment, civil engineering lab equipment, science lab equipment, soil testing lab equipment, concrete Testing Lab Equipment, Vocational Training Equipment, Teaching lab equipment, Pharmacy Lab Equipment, Mechanical Lab for engineering college, fluid mechanic lab for engineering students, etc
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEWPJ6896D1ZU
Certification
AN ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEWPJ6896D1ZU
Ambala Cantt, Haryana
Director-International Sales
Mr Aditya Kumar
Members since
12 Years
Address
Factory: 70, Edutek House, Main Road Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133006, India
testing machines in Ambala Cantt
Report incorrect details










































