
Automatic Collar Type Packaging Machine
Price: 700000.00 INR / Unit
(700000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Commercial and Industrial Packaging |
| Power Supply | Single Phase or Three Phase |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Filling Range | 10 gm to 1 kg (depending on application and attachment) |
| Application | Powder, Granules, Spices, Pulses, Detergent, Tea, Coffee, Rice, Sugar, Seeds, etc. |
| Features | Touch Screen Operation, Photocell Sensor, Robust Structure, Adjustable Forming Collar |
| Noise Level | Low |
| Type | Other, Automatic Collar Type Packaging Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Accuracy, Low Maintenance, User Friendly |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Collar Type |
| Capacity | 35-60 packs/minute (Depending on product and pouch size) |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Weight (kg) | Approx. 900 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 1250 x 2200 mm |
| Sealing Type | Other, Center Seal / Three Side / Four Side |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 30-40 Days |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | DURGA PACKAGING MACHINE |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 700000.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AQNPR2087H2ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AQNPR2087H2ZE
Ballabgarh, Haryana
Director
Mr. Suresh Kumar Sisodiya
Members since
18 Years
Address
Plot No. 49, Gali No. 1, Suroorpur Industrial Area, Sohna Road, Ballabgarh, Haryana, 121005, India
collar type packing machine in Ballabgarh
Report incorrect details









































