
Stailness Steel Automatic Co2 Incubator
Price: 100000.00 INR / Piece
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Temperature Resistance | Ambient +5AdegC to 60AdegC |
| Power Supply | AC 220V, 50Hz |
| Heating Capacity | Rapid Heating up to 60AdegC |
| Display Type | Digital Display |
| Features | Automatic CO2 Control, Alarm System, UV Sterilization, Humidification System |
| Accuracy | A+-0.2AdegC |
| Glass Type | Double Layer Glass Door |
| Control Type | Microprocessor PID Control |
| Usage | For Laboratory |
| Type | Other, Automatic CO2 Incubator |
| Dimension (L*W*H) | 530 x 560 x 710 mm |
| Product Type | CO2 Incubator |
| Weight | 15-25 Kilograms (kg) |
| Equipment Type | Laboratory Incubator |
| Equipment Materials | Stainless Steel |
| Power | 220 W |
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| Material | Stailness Steel |
| Application | Cell Culture, Microbiological Research, IVF Labs |
| Capacity (Ltr) | 160 Liters |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 7 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Asia, Australia, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Ajanta |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1964
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DCHPK3570D1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCHPK3570D1ZS
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Vinay Kumar Trehan
Members since
16 Years
Address
Building No.-4353, Science Market, Near Geeta Gopal Temple, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
co2 incubator in Ambala Cantt
Report incorrect details



































