
Automatic Cnc Router Machine
Price: 500000.00 INR / Piece
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage & Applications | Carpentry, Signage, Furniture, Cabinetry, Panel Cutting, Advertising, Prototyping |
| Technology | CNC Routing |
| Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Power | 3kW - 7.5kW Spindle Power (customizable) |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| Color | Other, Standard Industrial Color (Varies by Model) |
| Product Type | Automatic CNC Router Machine |
| Laser Type | Other, Not Applicable (CNC Router uses Spindle Motor, not Laser) |
| Material | Other, Wood, MDF, Acrylic, Plastic, Aluminum, PVC, and more |
| Cutting Thickness | 0-150 mm (depends on material) |
| Cutting Area | 1300 x 2500 mm (customizable) |
| Cutting Speed | 0-25,000 mm/min |
| CNC Or Not | Other, Yes |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Control Software | DSP or Mach3 CNC Control System |
| Graphic Format Supported | Other, BMP, PLT, DXF, JPG, AI, and more |
| Control System | Other, DSP / Mach3 / NC Studio |
| Voltage | 220V/380V |
| Weight (kg) | Approx. 1200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 3160 x 2100 x 1850 mm |
| Capacity | High Productivity (varies per operation) |
| Feature | Other, High Precision, Heavy Duty Frame, User-friendly Interface |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Standard Industrial Color (Varies by Model) |
| Brand Name | INFINITY DESIGNS SOLUTIONS |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Infinity Designs Solution or IDS strives to provide the most cost effective products and services for digital solutions available in the market. We provide Products and services ranging from entry level solvent printers to high end uv and soft signage printers.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
19BYRPS3690G1ZL
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BYRPS3690G1ZL
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr Raj Dixit
Members since
3 Years
Address
Plot No. 2/2, 24, Belilious Road, 2nd Floor, Howrah Maidan, Kolkata, West Bengal, 711011, India
cnc router machine in Kolkata
Report incorrect details


























