



Automatic Cattle Feed Pallet Machine - Material: Stainless Steel
Price: 60000.00 INR / Piece
(60000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Noise Level | Below 65 dB |
| Phase | Three Phase |
| Function Type | Mixing Other, Forming & Pelletizing |
| Machine Type | Pelletizer |
| Color | Other, Blue / Gray |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Feeding System | Automatic Feeder |
| Speed Mode | Variable |
| Operating Temperature | 5 to 45AdegC |
| Heating Method | Electric |
| Features | Robust Construction, Corrosion Resistant, Overload Protection |
| Product Type | Automatic Cattle Feed Pallet Machine |
| General Use | Cattle Feed Production |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Feed Pellet Machine |
| Capacity | 1-2 Ton/hour |
| Weight (kg) | 1800 kg |
| Product Shape | Other, Pellets |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 240 Volt (v) |
| Power | 55 kW |
| Dimension (L*W*H) | 4500 x 1400 x 2100 mm |
| Raw Material | Other, Grains, Maize, Corn, Soya, Additives |
| Feature | Other, High Efficiency, Low Maintenance, Energy Saving |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Color | Other, Blue / Gray |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 60000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AHWPA6647G1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AHWPA6647G1ZU
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. R. Arun Kumar
Members since
2 Years
Address
No. 24, 1st Cross, Kullegowda Industrial Estate, Kamakshipalya, Bengaluru, Karnataka, 560079, India
cattle feed machine in Bengaluru
Report incorrect details


































