
Automatic Cashew Peeling Machine - Stainless Steel, 2.1 Ft X 2.0 Ft X 4.9 Ft, 90-200 Kg/hr Capacity | High Accuracy 95%, Electric Driven, Automatic Operation
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Length | 1500 mm Millimeter (mm) |
| Product Type | Automatic |
| Rated Frequency | 50Hz Hertz (HZ) |
| Height | 1400 mm Millimeter (mm) |
| Capacity | 50-60 kg/hr Kg |
| Feature | Easy Operation, Low Maintenance |
| Lead Time | 10-15 Days |
| Usage | Industrial Cashew Nut Processing |
| Frequency | 50-60 Hz Hertz (HZ) |
| Power | 0.75 kW Watt (w) |
| Service Period | After Sales Service Available |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240 V Volt (v) |
| Function | Cashew Nut Peeling |
| Advantage | High Efficiency, Minimal Breakage |
| Condition | New |
| Dimension (L*W*H) | 1500mm x 700mm x 1400mm Millimeter (mm) |
| Weight | 180 kg Kilograms (kg) |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Brand Name | Parivartan Cashew Machinery |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew nut peeling machine in Surat
Report incorrect details










































