
Air Conditioners
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Window AC |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Refrigerant | R-410A |
| Power Consumption | 1500W |
| Dimensions | 900x500x300 mm |
| Weight | 30kg |
| Usage | Residential and commercial cooling |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Cooling, Efficient, Quiet operation, Easy install, Reliable, Energy saving |
Company Details
AMRATHA COOLING SYSTEM, Established in 2007 at Bengaluru in Karnataka, is a leading service provider of Air Conditioner in India. AMRATHA COOLING SYSTEM is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Air Conditioner, AMRATHA COOLING SYSTEM has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Air Conditioners, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AMRATHA COOLING SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from AMRATHA COOLING SYSTEM at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, AMRATHA COOLING SYSTEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Air Conditioner from AMRATHA COOLING SYSTEM at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Establishment
2007
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Sreejith Jith Amritha
Address
Plot No. 2, Tank Bont Road, Mathikera, Opposite J C Park, Bengaluru, Karnataka, 560054, India
Report incorrect details

























